ریخته گری برنج ریخته گری مس ریخته گری روی
 • طراحی و تولید

  قطعات ریخته گری سفارشی

 • گواهینامه

  ISO 9001:2015

 • افتخارات

  از سازمان صنعت و معدن

 • طراحی و تولید

  قطعات ریخته گری سفارشی

 • گواهینامه

  ISO 9001:2015

 • افتخارات

  از سازمان صنعت و معدن

Bottom shell bushing

شرکت آلزن به صورت تخصصی در زمینه ریخته گری فلزات غیرآهنی فعالیت دارد که در صنعت جهان ، جزء صنایع با حساسیت بالا به شمار می رود و شرکت آلزن تنها شرکتی می باشد که در خاورمیانه موفق به ساخت قطعه ( Bottom shell bushing )  شده است.

این شرکت در مناقصات و استعلام های این قطعه از شرکت های صنعتی و معدنی بزرگ کشور ، همواره مشارکت داشته که مستندات آن نیز ارائه گردیده است.

ابتدا شرکت بعد از بررسی های انجام شده متوجه شد این قطعه به علت خوردگی مین شفت  Cone crusher بر اثر کارکرد طولانی و شرایط محیطی در پروسه استخراج 1200 تن ماده معدنی هر سه ساعت یک بار ، نیاز به Revision جدید و طراحی مجدد قبل از شروع به ساخت دارد. از این رو با استفاده از دانش فنی و بازدید و بررسی سیستم مستعمل ، طراحی مجددی با توجه به حرکت اکسنتریک و خارج از مرکز شافت و فضای کافی برای سیستم روغن رسانی و ایجاد فیلم روغن مناسب بر تمامی سطوح قطعه صورت گرفت و موفق به اخذ تاییدیه فنی و کسب اعتماد مجتمع مس ایران گردید و آغاز عملیات شروع به ساخت قطعه کلید خورد.

بعد از این تیم متالورژی شرکت با تحقیقات میدانی در رابطه با خواص متالوگرافی آلیاژ و انجام آزمایش های کوانتومتری ، سختی سنجی ، استحکام کششی ، تنش تسلیم و ازدیاد طول نسبی آلیاژ را مورد بررسی قرار داد و این بار با بررسی های علمی به ترکیب عناصر شیمیایی در استاندارد UNS C93500 دست یافتیم که توانست به میزان چشمگیری خواص مکانیکی محصول را افزایش دهد.


به طور مثال استحکام کششی آن از 100 mpa به 110 mpa   و سختی آن به 65 برینل ارتقا یافت که همگی این آیتم ها در طول عمر مفید محصول هم تاثیر مستقیم دارد به گونه ای که در کنار افزایش عمر مفید قطعه میزان صلبیت محصول به میزانی باشد که به شافت اصلی Cone Crusher کوچکترین صدمه ای وارد نشود.

تنها قسمتی از حساسیت و پیچیدگی ساخت این قطعه در وزن بسیار بالا و آلیاژسازی آن می باشد.

در نتیجه در خصوص فداشونده بودن قطعه که در نتیجه ارزیابی به آن اشاره شده خاطر نشان می شود که حساسیت این قطعه مربوط به فداشوندگی آن نمی باشد و در صورتی که آلیاژ با کیفیت پایین ریخته گری شود در مرحله ماشینکاری باعث عدم تایید و یا موجب کاهش کارکرد قطعه می گردد که صدمات جبران ناپذیری به ماشین آلات اصلی و در نتیجه به صنعت وارد می نماید به گونه ای که از کار افتادن خط سنگ شکن شرکت مس کشور ، روزانه میزان 150.000.000.000 ریال برآورد شده است و در این برهه زمانی جایگزین کردن آن غیر ممکن می باشد.

چالش بعدی این شرکت برای تولید Bottom shell bushing در پروسه مدلسازی و قالب گیری آن بود. آلیاژ مذکور به علت دارا بودن مقادیر زیادی سرب و بعد از آن قلع دارای دامنه انجماد گسترده و در نتیجه انجماد غیر متمرکز  می بود که این امر حساسیت این آلیاژ را به عیوب ریخته گری بالا می برد.

همچنین وجود این عناصر با نقطه ذوب پایین سبب ناهمگنی ذاتی ساختار دانه بندی و ترکیب شیمیایی حاصل از فرآیند ریخته گری و انجماد می شود که اصطلاحا در متالورژی از آن به عنوان پدیده Segregation نام می برند. شرکت آلزن این بار با استفاده از طراحی سیستم راهگاهی فوق مدرن فواره ای و رایزرگذاری حلزونی شکل که در هیچ مرجعی ذکر و یا در هیچ فرآیند مشابهی انجام نشده بود توانست از تلاطم مذاب در قالب و پارگی پوسته اکسیدی روی مذاب محفظه قالب جلوگیری کند.

همچنین با تعبیه سیستم مبردگذاری پیشرفته جهت افزایش نرخ تبرید (cooling rate) توانستیم مانع از تغییر حالت گازهای تشکیل شده از حالت اتمی حل شده در مذاب به حالت مولکولی و جلوگیری از تشکیل حباب های گازی شویم.

تمامی اصلاحات و عملیات فوق به علاوه کنترل دمای ذوب ، کنترل میزان چسب سیلیکات سدیم ، عملیات  سرباره گیری در پاتیل های سرباره ریز و ذوب ریزی در کوره هایی که همگی ساخت مجتمع آلزن طی فرآیند عملی با پیچیدگی فناوری می باشند به گونه ای انجام شد تا محصول نهایی عاری از هر گونه عیوب ریخته گری ، انواع مک ، آخال یا حفرات گازی سوزنی و خطی شکل باشد که هر کدام سلامت قطعه ای که ماه ها بر روی آن کار تحقیقاتی شده بود ، به خطر نیاندازد.


وجه تمایز دیگری که این شرکت را نسبت به کارخانجات مشابه متمایز ساخته احداث سالن ماشین کاری مجهز به انواع ماشین آلات تراشکاری ، فرز کاری ، بورینگ کاری و سوراخکاری سنگین و نیمه سنگین می باشد. به این صورت که با تجهیز سالن ماشینکاری در مجاورت قسمت سالن ریخته گری مانع از برون سپاری قطعه و خروج دانش فنی خود شده ایم ولی با توجه به ابعاد قطعه در این مرحله نیاز به افزایش ارتفاع دستگاه سنگین تراش خود بودیم که توانستیم با استفاده از یک سگمنت فولادی و دانش ماشین سازی تیم مکانیک شرکت ارتفاع ماشین مذکور را به میزان 450 میلی متر افزایش داده و فضای کافی را برای قطر تراشی bottom shell bushing مهیا کنیم.

این کار مستلزم رعایت تلرانس H7 که از حساسترین استاندارد های موجود در عملیات ماشینکاری می بود که مهندسین مجرب مجتمع موفق به انجام آن شدند. از طرف دیگر مهار کردن قطعه ای با این ابعاد برای ماشینکاری نیاز به ساخت فیکسچرهای بسیار دقیق با آلیاژ آلومینیوم منگنزدار داشت که ریخته گری و ماشینکاری این فیکسچرها نیز جزء پروسه ساخت این قطعه می باشد.

علاوه بر قطعه فوق این شرکت با ساخت ماشین آلات گریز از مرکز توانسته در ریخته گری سانتریفیوژ نیز با طراحی سیستم آبگرد ، کنترل دما و دورهای مختلف را برای این نوع قطعات فراهم سازد که خواص مکانیکی قطعات ریخته گری شده به وسیله این دستگاه ، بسیار بالاتر از روش های دیگر می باشد.

یکی دیگر از افتخارات این شرکت معرفی آلیاژ های پایه مس و پوشش بابیت مطابق با استاندارد های بین المللی برای اولین بار در دهه شصت و در بحبوحه جنگ تحمیلی به صنعت کشور می باشد و در 40 سال گذشته همواره در تلاش برای پیشرفت در این زمینه بوده است . به عنوان مثال شرکت آلزن موفق به تولید آلیاژ خاصی با نام تجاری Alzen شده که هیچ یک از شرکت های داخل کشور ، توانایی تولید آن را ندارد . این آلیاژ که در صنایع سیمان و .. مورد استفاده قرار می گیرد ترکیبی از عناصر موجود در کشور می باشد که جایگزین مناسبی برای آلیاژ های فسفر برنز علی الخصوص در زمان هشت سال جنگ تحمیلی که دسترسی به فلزات وارداتی غیر ممکن بود توانست در زنده نگه داشتن صنعت کشور ایفا کند.

این موضوع تا به امروز نیز به نوبه خود یک فناوری و تحولی در صنعت کشور عزیزمان می باشد. (لازم ذکر است که واحد تحقیق و توسعه شرکت به طور مداوم جهت ارتقاء سطح کیفی محصولات در حال فعالیت است.)

در نهایت به یاری خداوند متعال و تجربه 40 ساله خود توانستیم قطعه Bottom shell bushing و بسیاری از قطعات مشابه را که از کشورهای اروپایی و آمریکایی خریداری می شد در داخل کشور بومی سازی کنیم و سطح کیفی را نسبت به محصولات خارجی ارتقاء دهیم و گام مثبتی در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری در سال رونق تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها برداریم.

تلفن تماس :88843595 - 88337046 -88337054 -88336074 ایمیل :info@alzenco.com